Elbląg: ruszył kolejny tramwaj z patronem

Elbląg: ruszył kolejny tramwaj z patronem

29 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś, 29 sierpnia 2012 r. został skierowany do ruchu szósty już tramwaj z własną nazwą. Patronem pojazdu typu 121N produkcji Pesy o numerze 403 jest  Włodzimierz Sierzputowski, projektant, konstruktor i konserwator zabytków.

Fot. Francuz-el, Wikimedia

Pierwszy tramwaj, który otrzymał patrona wyruszył na elbląskie tory 20 czerwca tego roku. Od tamtego czasu Tramwaje Elbląskie ochrzciły już pięć pojazdów. Noszą one nazwę Stanisław Wójcicki, Gottlob Ferdynand Schichau, Aleksandra Gabrysiak, Czesław Klimuszko oraz Józef Karpiński.

Poza napisami na burcie w środku tramwaju zostały zamieszczone specjalne ramki, gdzie każdy pasażer może przeczytać podstawowe informacje o patronie.

Włodzimierz Sierzputowski urodził się w Tallinie, w Estonii w 1907 roku. W 1936 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Następnie podjął pracę w Generalnej Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego w Warszawie jako projektodawca i konstruktor. Czasy okupacji spędził w Krakowie, do Elbląga przybył w roku 1946 i został kierownikiem Inspekcji Budowlanej Zarządu Miejskiego w Elblągu. W 1948 roku objął stanowisko delegata Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku na miasto i powiat Elbląg, pracował jednocześnie w Pracowni Konserwacji Zabytków jako projektant.

Jako konserwator położył olbrzymie zasługi w ratowaniu elbląskich obiektów zabytkowych m.in. przy odbudowie kościoła Św. Mikołaja, Bramy Targowej, kamieniczek przy ulicy Wigilijnej, zabezpieczeniu kościoła podominikańskiego. Przyczynił się do powstania muzeum miejskiego. Według projektu Sierzputowskiego przebudowano dawną szkołę przy ulicy Gwiezdnej na dom towarowy.

Sierzputowski był też współorganizatorem i pierwszym prezesem elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz inicjatorem powołania komitetu redakcyjnego „Rocznika Elbląskiego”. Zmarł 13 października 1963 roku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Od 3 września zmiany w rozkładzie SKM Od 3 września zmiany w rozkładzie SKM
Następny artykuł Gliwice: Dzień Otwarty w zajezdni tramwajowej Gliwice: Dzień Otwarty w zajezdni tramwajowej